Jak správně vybrat zásuvky a vypínače?

Pořizovat vypínače a zásuvky do celého domu nebo bytu není levná záležitost. Potřebujete zásuvky, vypínače, termostaty, stmívače, čidla, ovládání rolet. Zavedené značky mají největší výběr a díky stálým produktovým řadám vše můžete dokupovat podle potřeby i za pár let.
 U renomovaných značek se můžete spolehnout nejen na stálé produktové řady, ale i kvalitu provedení, designové trendy a technické vychytávky.

Zavedené značky myslí na vaši bezpečnost, pohodlí a funkčnost. Vyberte si, co potřebujete a co se vám líbí: zásuvka a s USB nabíječkou, dvojzásuvka s natočenou horní dutinou, rádio do stěny, stmívač, ovladač na rolety a venkovní žaluzie a nezapomeňte na specialitu pro sklepy a terasy – voděodolné a prachotěsné vypínače a zásuvky s krytím IP44.

Podívejme se na samotné vypínače.

I když možná na první pohled vypadají všechny stejně, vybrat správný vypínač nemusí být tak jednoduché. Jednak je potřeba zvolit typ vypínače, který bude plnit požadovanou funkci, čím dál častěji se ale klade důraz i na jeho vzhled.

Pokud si chcete vypínače do nového nebo rekonstruovaného objektu vybrat sami, poraďte se před jejich nákupem s elektrikářem. Měl by vám dát přesný seznam, jaké typy budete pro svůj dům či byt potřebovat (totéž platí i o zásuvkách).

 Na trhu je celá řada materiálů a barev, které můžete dokonce kombinovat (a mít tak rámeček jiný než kryt). Určitě tak najdete vypínače, které se vám perfektně hodí do interiéru, ať už půjde o plast, nebo o porcelán, sklo či kov. Můžete zvolit vypínače s klasickou klapkou, nebo i ty „retro” páčkové, které se používaly dříve a které ozvláštní interiér třeba na chalupě nebo v objektu, který je vybaven historickým nábytkem.

Ale pozor, pokud jste se rozhodli vylepšit si některým z designových vypínačů interiér ve starém domě nebo například v původním panelákovém bytovém jádru, zkuste nejdříve zjistit, v jakém stavu je celá elektroinstalace. Pokud si nevíte rady oslovte náš tým elektrikářů. Ty starší totiž nejsou dimenzovány na množství spotřebičů, které dnes používáme, a využívají materiály, které podléhají zkáze a mohou se stát nebezpečnými (např. hliník). Hrozí, že byste si své nové spínače příliš dlouho neužili. V takovém případě vám odborník zřejmě doporučí celkovou rekonstrukci.

Řekneme si ,jaké druhy nejpouživanějších vypinačů máme.

Jednopólový spínač – také spínač č. 1.

Má jeden vstup a jeden výstup. V jedné poloze jsou kontakty oddálené, elektrický obvod je přerušen. Ve druhé poloze jsou kontakty přitisknuty k sobě, obvod je uzavřen. Používá se tam, kde z jediného místa ovládáme jediné svítidlo (jediný okruh). Jeho obdobou jsou spínače zabudované přímo do lamp, nebo do přívodních kabelů k lampám. Použití: ovládaní jednoho světla z jednoho místa.

Střídavý přepínač – také spínač č. 6, nebo schodišťový spínač.

Má jeden společný přívod a dva vývody, ke kterým tento společný přívod střídavě připojuje. Má jednoduchou klapku. Dvojice schodišťových spínačů je využívána ke spínání jednoho obvodu (svítidla) ze dvou míst. Typické využití je ovládání osvětlení z obou konců průchozíchodby nebo schodiště, odtud je odvozen i název. Je možné použít jen přívod a jeden z vývodů, pak nahradí spínač č.1. Použití: ovládaní jednoho světla ze dvou míst. Na jedné straně chodby se vypínačem č.6 se světlo rozsvítí a na druhé straně chodby se to samé světlo druhým vypínačem č.6 zhasne. Vypínač č.6 se dá použít i jako vypínač č.1. 

Sériový přepínač – také spínač č. 5, nebo lustrový spínač.

Zdvojený spínač č.1 s jedním společným přívodem a dvěma, na sobě nezávisle ovládanými vývody. Má dělenou klapku. Umožňuje samostatně ovládat dva nezávislé obvody. Název vychází z použití na lustru se dvěma skupinami žárovek. Použití: ovládání dvou světel z jednoho místa. Každou ze dvou klapek vypínače se ovládá jedno světlo. Může se jednat o dvě různá svítidla nebo velký lustr kde se odděleně rozsvěcují dvě žárovky (nebo dvě skupiny žárovek). 

Křížový přepínač – také spínač č. 7.

Má dvě dvojice vstupů/výstupů, které jsou navzájem funkčně rovnocenné. Propojuje vzájemně dvě dvojice vodičů. Libovolný počet křížových přepínačů se zařazuje mezi dvojici střídavých – schodišťových přepínačů. Křížový přepínač je využíván ke spínání jednoho obvodu (svítidla) ze třetího a dalšího místa. Použití: ovládaní světla z více než dvou míst. Pokud chceme světlo na chodbě ovládat z více než ze dvou míst, musíme mezi vypínače č.6 zařadit jeden nebo více křížových vypínačů č.7. 

Dvojitý přepínač střídavý – také spínač č. 6+6 nebo 5B.

Skládá se z rozpůlené klapky, kde na obou stranách jsou spínače č.6. Slouží k ovládání dvou obvodů ze dvou míst. Použití: ovládání dvou světel ze dvou míst. Na jedné straně chodby jednou klapkou spínače č.6+6 rozsvítím jedno světlo a druhou klapkou druhé světlo. Na druhé straně chodby zase jednou klapkou zhasnu první světlo a druhou klapkou zhasnu druhé světlo. Lze použít i jako spínač č.5.