Jak vybrat osvětlení?

Osvětlení do bytu: jak ho správně vybrat?

Světlo je asi první věc, kterou v novém bytě instalujeme. Potřebujeme ho ráno a večer v koupelně, při vaření, při práci, ale třeba i při čtení oblíbené knížky před usnutím. Jak si poradit s jeho výběrem? Máme pro vás 5 tipů na výběr pro jednotlivé místnosti.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je centrum celého domova, trávíme tu čas sami a zveme sem návštěvy.
Pořiďte si do této místnosti více svítidel a nastavte je tak, abyste je mohli nezávisle na sobě ovládat. Pro návštěvu zvolíte osvětlení víc, večer sami budete chtít spíš tlumenější světlo. Jako hlavní bod můžete vybrat závěsný lustr. Pokud ale nemáte dostatečně vysoký strop, vyberte si spíš osvětlení přímo na strop.

Osvětlení do kuchyně

V kuchyni máme většinou spojené dvě zóny: prostor pro vaření a jídelnu. Pro obě části pak vyberte osvětlení zvlášť. Zdroj světla umístíme buď pod horní skříňky pracovní linky nebo na strop. Oblíbené je taky bodové a LED osvětlení.
Nad jídelní stůl se nejvíce hodí závěsné světlo. Mělo by viset alespoň 60 centimetrů nad stolem.

Světlo do ložnice

V ložnici bychom měli mít klid na spánek. Lustr do ložnice můžete vybrat klasický závěsný, ale kupte do něj spíš tlumenější žárovky. Nezapomeňte také na stolní lampy – ty jsou lepší s pohyblivým stínítkem, abyste si ho mohli nastavit večer před spaním na knihu.

Koupelna

I v koupelně trávíme poměrně dost času a světlo v ní bychom neměli podceňovat. Holíme si tu tváře, líčíme se a upravujeme. Protože tu většinou nemáme okna, oceníme kvalitní koupelnové osvětlení.
Rozhodně hledejte pouze světla určená do koupelen, hlavně z bezpečnostních důvodů. Na výběr pak máte buď jedno stropní osvětlení, nebo kombinace stropního osvětlení a světla nad zrcadlem.

Pracovna

V pracovně nebo u pracovního koutu oceníte hlavně lampu. I tady platí, že by mělo být dostatečné, spíš s chladnějším odstínem světla.
A na závěr ještě poznámka: do místností, kde budete relaxovat, kupujte spíš žárovky s teplejším světlem, naopak například pod kuchyňskou linku či do koupelny zvolte spíš studenější odstín světla.