Domovní elektoinstalace

Náš tým Vám pomůže zrealizovat elektroinstalaci dle Vašich představ, která Vám pomůže získat bezproblémové elektrické rozvody a moderní technologie, díky kterým usnadníme Váš každodenní život.

Při stavbě nebo rekonstrukci rodinného domu je nutné s předstihem vyřešit otázku elektroinstalace.

Plánování elektroinstalace

Nad rozmístěním domovní elektroinstalace je třeba uvažovat už ve fázi plánování obytných prostor, a to nejlépe ve spolupráci s projektantem. Ideální je určit, kde budou umístěny spotřebiče (PC, TV, pračka, kuchyňské spotřebiče), i to kde budou instalována svítidla. Rozhodně nenechávejte výběr domovní elektroinstalace až do hotového interiéru, abyste nemuseli zasahovat do již hotových stěn.

Umístění elektroinstalace

Pro osazení zdi vypínači a zásuvkami platí určitá pravidla. Vypínače je praktické umístit hned vedle dveří ve výšce asi 125 cm (měřeno od podlahy ke středu vypínače). Zásuvky se běžně osazují ve výšce mezi 20 a 40 cm od podlahy. Je-li třeba zásuvky umístit nad pracovní plochu – např. v kuchyni či u pracovního stolu, platí pro ně přibližně stejná výška jako pro vypínače. V blízkosti zdroje vody v koupelně či v kuchyni platí pro umístění elektroinstalace specifická pravidla daná normou ČSN.

Bezpečnost

Z bezpečnosti je třeba věnovat pozornost vyhláškám, které jsou s domovní elektroinstalací spojené. Špatně provedená elektroinstalace může totiž poškodit zdraví a také ohrozit majetek např. v důsledku zkratu špatně provedené elektroinstalace a následného požáru. Proto je nutné zvolit správné jisticí a ochranné prvky.

Domovní elektoinstalace